Katkendeid Soome Reiki-Emaks nimetatud Aila Norlamo (1.04.1922-12.12.2000) raamatust "Elu õpetuslaps"

Eesti keelde tõlkinud Ene Viidang  
 

Teemoonaks selles elus on olnud muu hulgas Viktor Rydbergi juhis: ”Tundmatuna heitle, nimetuna sure - see on elu tõeline kangelaslugu”. Jooga õpetas tohutult palju, alates vägivallatusest. Usu abil õppisin elu sõlmpunktides küsima: mida Jeesus oleks antud olukorras teinud? Isiklikus meditatsioonis sain juhise: sul ei ole vaja kunagi nõuda ega paluda, loota ega oodata, isegi mitte küsida; ainus, mida vajad, on armastus. Armasta nii, nagu oleks homme su viimane päev. Küsimusele kes ma olen, tuli vastus: oled ääretult väike, aga ääretult tähtis osa Kõiksusest. On hea olla väike teiste väikeste hulgas. Ja sa oled tähtis, sest Kõiksus ei oleks ilma sinuta Kõiksus, vaid ainult Kõiksus miinus Aila.  

***

Kusagilt sain lugemiseks raamatu alternatiivravidest. Kui selle avasin, jäi mulle silma lause: ”Igaüks suudab ravida, kui ainult tahab”. Mõtlesin, et tahe sellelt memmelt küll ei puudu. Sellest algasid 14 aastat kestnud õpingud. Õppisin shiatsut, tsooniteraapiat, aroomiteraapiat, lilleteraapiat, biokinesioloogiat, Shan-Healing’it. Joogaga olin tutvunud juba 70. aastatel. Sellest leidsin suurt abi. Kui ahistunud Juha öösel helistas, oskasin endale öelda: Aila Norlamo välja, puhas armastus asemele. 1985. aastal alustasin Reiki õpingutega. Sellel teel olen veelgi. Poja haigusega algas uus eluperiood. Mu oma tervis paranes vähehaaval, lõpuks täiesti radikaalselt.  

***

Erinevate teraapiate seast sai selleks igiomaks Reiki. Mind veetles Reikis ta lihtsus ja kergus./.../  

Reiki on väga lihtne. Ei ole vaja isegi seda teada, mis inimest vaevab. Võib-olla on paremgi, kui ei tea. Vähemalt ei pääse oma tahtega mõjutama. Kui minu juurde tuleb klient, ei küsi ma nüüdsel ajal enam midagi, teen vaid Reiki-seansi. Tagantjärele on hea kuulda, mis paranes!  

Reiki on väga lihtne. Ja mis kõige tähtsam, see ei ole ainult teraapia, vaid ka jaatav

ellusuhtumine  ja vaimne tee, vähemalt minule. Tunnen end olevat maailma kõige õnnelikum inimene. Minu tänulikkust ei ole võimalik mingite sõnadega väljendada. Nii palju olen Reikiga saanud.  

***

Kui "põhjas" oli käidud, hakkas ähmaselt paistma valgust. Oli vaja palju elu üle järele  mõelda. Sain vähehaaval aru, et iga kogemus, ka kõige lootusetumana tunduv, oli tegelikult mulle hea ja õpetav. Kõik need ”raskused”, mis hiljem on tulnud, on tundunud nende aegadega võrreldes sääse pirinana. Tänulikkusel ei ole enam mingeid piire - tunnen end olevat Elu lemmiklaps ja Kõiksuse armuke.  

***

Mis on Reiki?  

Reiki on igale inimesele erinev, kuna igaühel meist on erinevad vajadused. Ta kohendab seda, mis ei ole tasakaalus. Lühidalt öeldes hakkab ta vormima inimest selliseks, nagu too on algselt mõeldud. Ebasiirad ja asjasse puutumatud jooned hakkavad maha pudenema. Igaüks saab Reikist nii palju, kui ta suudab vastu võtta.  

Kui rääkida Reikist, on algul lihtsam öelda, mida see ei ole. Reiki ei ole poliitika ega usund, kuigi ka neid teemasid tuleb Reikis käsitleda, sest ta paneb ümber hindama oma seisukohti. Reiki ei ole ka astroloogia ega numeroloogia, ei ole müstika ega taassünniõpetus. Tuleb mainida, et mitmed reikilased on neist asjust huvitatud. ”Sina usud eelnevatesse eludesse”, ütles üks kursusele tulnu, ja hämmastus, kui vastasin, et ei usu. Ta teadis, et olen aastaid tegelenud eelnevate elude vaatlemisega. Need pildid toimivad nii, nagu oleksid eelnevad elud. Neist saab õpetusi. Aga seletada võib mitmel erineval viisil.  

Ka alternatiivne teraapia ei ole Reikis peamine, pigem jaatav ellusuhtumine ja vaimne tee. Kõrvaltootena paranevad nii keha kui meel. Reiki on lihtne, salliv, armuline  ja ääretu.  Ma ei tea ühtki teist nii lihtsat teraapiat. Ravi alustamiseks ei ole vaja mingeid erilisi ettevalmistusi ega vahendeid.  

Sallivus ilmneb juba selles, et kõik on Reikisse teretulnud, kuid kellelegi ei suruta seda vägisi peale. Ääretus tähendab muuhulgas seda, et võid aidata kõike, kui ainult ei tee seda oma tahtega, vaid soostud olema tühi kanal. Armulikkus ilmneb aga selles, et Reiki võib ka märkamatult traumasid ravida. Ei ole vaja kannatada sama vaeva mitu korda. Aeg-ajalt võib vaid tõdeda, et vaevus on hävinud. Ja jälle on põhjust tänada, reikilased ütlevadki, et Reikist tuleb väike, alandlik, tänulik, õnnelik olemine.  

Kursustel tuleb palju juttu elamisoskusest, mistõttu tihti tunned, kuidas kursusest osavõtjate vahel sähvivad risti-rästi erinevad arusaamad elamiskunstist. Võib lausa näha, kuidas ajurakud teevad tööd. See on tore ja äärmiselt õpetlik. Enamus inimesi kogebki Reiki kursusi teatud teelahkmena - elu enne ja elu pärast ...  

Ise olen saanud kingituseks väga pika ja küllalt täpse mälu, ainult numbreid on olnud raske meeles pidada. Reiki I järel asi paranes. Kunstnikud räägivad, et nad on saanud oma teostesse palju uut loomisjõudu ja sügavust. Loovus suureneb kõigil ja nii mõnedki hakkavad tegelema mingi kunstiliigiga. Tundub nii, et kui reikilased korraldaksid ühise kunstinäituse, oleks vaja vähemalt pilvelõhkujat.  

Kõige lõpuks võin öelda, et Reiki on elu õpetuslapse universaalne võti. Reiki toimib sihipäraselt, st. ainult siis, kui see on objektile kasuks.  

***

Mida tähendab sõna Reiki?  

Sõnas Reiki on kaks osa: rei ja ki.  ”Ki” tähendab universaalset energiat, kõikehõlmavat elujõudu. Hiina keeles see on chi. Indias öeldakse selle kohta prana. Idanaabrid kutsuvad seda bioenergiaks. See on suur eluenergia, energia, mis hoiab kogu universumit liikumises.  

”Rei” tähenduste hulk on peaaegu lõputu: meel, hing, vaim, taevalik püha tarkus ja armastus, alandlikkus, tänulikkus, hapnik. Täpne tõlge on ”teadjad paluvad vihma”. Pane tähele, et see ei tähenda: ”teadjad ravivad” - alandlikkus on ka siin omal kohal. Kui universaalne elujõud ”ki” võimendatakse sõnaga ”rei”, saab sellest: universaalne eluenergia, mida juhivad vaimsed seadused, suur armastus.  

Reiki on ilmselt sama vana kui inimene. Inimesed on teinud Reikit nii kaua, kui maailm on olnud olemas. Sinu Reiki on hakanud toimima võimsamalt sellest hetkest peale, kui otsustasid kursustele tulla. Kui meenutad seda vahepealset aega, siis märkad.  

Siiski häirib mind veidi, kui öeldakse: Reiki on pärit Jaapanist või Tiibetist. Kust pärineb ainevahetus, või kus ja millal algas hingamine? Reiki on alati olnud, ainult erinevate nimede all. Põhjus, miks nimi Reiki on jaapanikeelne, tuleb vaid sellest, et kui Reiki oli kaua olnud inimeste teadvusele kadunud, avastas just jaapanlane selle uuesti. Mõnes maailmanurgas on võidud sellega mingil ajal tegeleda avalikumalt, teadlikumalt.  

***

Kuidas Reiki toimib?  

Reiki toimib nii, et reikitatav ise tõmbab reikitaja kaudu kõiksusest vajalikku energiat. Reikitervendaja on nagu ”tühi toru”. Temast saab kanal. Reiki tuleb ülalt tervendaja südamekeskusesse, haarab sealt kaasa armastuse, ja kuna käed on südame pikendus, kulgeb piki käsivarsi peopesade kaudu reikitatavasse. Energiat võib tulla ka silmade kaudu ja mujaltki, näiteks jalataldadest, ja see läheb sinna, kus on suurim vajadus. Möödaminnes paranevad sageli ka reikitaja enda vaevused, kui tal on reikitatavaga samalaadse ravi tarve.  

Nagu juba varem mainitud, Reikis on vaid üks keeld: ei saa lisada oma tahet. Oleme ainult kanalid.  

***

Vastutus  

Reikilase vastutus on väga suur. Püüame elada nii, nagu õpetame. Oma tahet ei saa reikilane kasutada. Muidugi võib hellitada lootusi, kuid peab olema valmis neist loobuma kohe, kui Juhatus suundub teisele teele. See ei ole alati kerge. Eriti siis, kui tervendad lähedast ja armast inimest, kellel on tõeliselt kitsas käes. Vägisi tahab oma tahe kaasa tulla. Sel juhul palu kedagi teist seniks appi, kuni saad oma tahte küsimused korda. Võid samuti öelda: tänan, ei mingeid teadmisi, las aga läheb. Või: olen Reiki kanal, kõike head sulle, olen Reiki kanal, kõike head meile mõlemale. Või: sündigu Taeva tahe, vmt.  

***

Enesetervendamine  

Eneseravi tehes hoitakse käsi oma keha eri kohtades, igas kohas kolm kuni viis minutit. Kursustel õpetatakse praktiliselt, mis kohtadele millalgi käsi panna. Neid kutsutakse käte asenditeks. Asendid on väga lihtsad ja kirjas mitmes reikiraamatus. Kõige tähtsam on teada, et Reiki läheb igal juhul sinna, kus on suurim vajadus, ega peatu tavaliselt käte all. Asendeid on seletatud põhjalikumalt teisele tehtava Reiki juures.  

Enne ravi alustamist hoitakse käsi umbes kaheksa sekundit vastamisi, kuni Reiki energia hakkab tugevamalt voolama. Sekundeid lugeda pole vaja, kuid kes soovib, võib seda teha. Kui on huvi, võib lausa kella järgi aega võtta. Eneseravi  võib alustada ükskõik mis kohast, sõltuvalt sellest, kuhu käed suunduvad. Tavaliselt alustatakse silmadest, et inimene pöörduks enam sissepoole, iseendasse.  

Kui Reiki kursus on läbitud, peab end iga päev vähemalt pool tundi reikitama. Enne kui lähed hommikul liikvele, on hea reikitada vähemalt pead. Vibratsioonitase püsib kõrgemal, lihtsam on säilitada jaatavat ellusuhtumist ja pisikud ei hakka külge.
 

Reiki läheb alati sinna, kus vajadus on kõige suurem.  

Kui oled endale kinkinud Reiki, st. oled käinud kursusel, on tähtis seda kingitust kasutada. Reiki III õpetaja ütles oma ringkirjas: ”Kui inimesel on Reiki, on see kingitus. Kui ta ei tee endale Reikit, on sama, kui jätaks kingipaki avamata, pistaks selle kappi ja kapi ukse kinni”.
 

Eneseravi on kõige tähtsam!  

Räägime siinkohal alustuseks loo peremehest.

Pohjanmaal oli suurvesi. Vana peremees istus katusel ja ootas pääsemist. Mööda läks vett läbilaskev sõudepaat. Ta ei olnud nõus sellesse istuma, vaid ütles, et ootab, kuni Jumal ta päästab. Seejärel tuli mootorpaat. Sinnagi ei soostunud ta minema. Lõpuks tuli helikopter, kuid mees ei läinud ka sellesse, vaid istus katusel ja ootas, et Jumal ta päästaks. Siis ta uppus ja läks taeva. Taevas hakkas mees Jumalale etteheiteid tegema, et too ei tulnud talle appi, kuigi ta lootis tema peale. Jumal vastas mehele: ”MIda sina minult õieti ootasid? Ma saatsin sulle sõudepaadi, mootorpaadi ja helikopteri. Kas ootasid kosmoselaeva?” Ka ise peab midagi tegema!  

Peale igapäevase enesetervenduse oleks hea iga päev ka mediteerida, palvetada või sügavalt lõdvestuda. Mina olen alati olnud rohkem mediteerija kui palvetaja, kuna olen mõelnud, et kes ma selline olen, et võin minna määrama seda, mis tuleb. Tuure Ara, tuntud joogaõpetaja, seletab palve ja meditatsiooni vahelist erinevust: ”Palvetaja ütleb: ”Kuule Issand, su teener räägib”. Mediteerija jälle sõnab: ”Räägi, Issand, su teener kuulab”.” Samuti on öeldud, et kui palve on ehe ja puhas, on see vaid tänamine. Üks õigeusklik seletas, et neil on kaks inglit palveid vastu võtmas. Ühel on tänu- ja teisel soovikorv. Soove saab esitada alles siis, kui tänukorv on täis. Selleks ajaks on soove jäänud päris väheks.  

Reikitada võib kõike võimalikku: lilli, taimi, põõsaid, puid, seemneid, idandatavaid teri, nõusid, sööki, esemeid, sõiduvahendeid, maksukviitungeid, kirju, kirjutuspaberit, masinaid, kingitusi ja ande, raha, riideid, voodiriideid jne. Kui on vaja juua filtreerimata vett, hoia reikikäsi  klaasi ümber. Muutud lõbusaks. Reiki puhastab ja muudab vee veiniks. Suurepärane vein! Ei tule pohmelust ja ei ole vaja viia raha viinapoodi!  

Kui sa pead tarvitama tugevaid arstirohtusid, võid needki reikitada. Kui näed saastunud järve või haiget lille, reikita ka neid. Üks õpetaja reikitas igal hommikul püsimatute õpilaste toole! Ei ole mingeid piiranguid.  

Aja möödudes hommikune unevajadus väheneb. Kui paned õhtul käed rinnale, paraneb une kvaliteet. Samuti väheneb palvetamisele ja meditatsioonile kuluv aeg. Arvan, et põhjus on selles, et palvet pole vaja enam korrata nii palju, kuna õpime usaldama. Mõned nö. ravijad mediteerivad pool tundi enne ravimist ja seejärel teevad 1,5 tunnise raviseansi. Kui on olemas Reiki, ei ole vaja taolist ülemäärast laadimist. Meditatsioongi on puhtam, kui selleks ei vajata erilist laadimist, ja aega ei kulu nii palju.  

***

Reiki ja raha  

Kursuse käigus tuleb rääkida ka rahast. Mul on unistus, et inimesed õpiksid ükskord  rahasse suhtuma pingevabalt. Kavatsengi sellest rääkida alati, kui on põhjust, lootes sellega kasvõi veidikenegi pingeid leevendada.  

Üldine arvamus on, et raha on räpane, paha ja must. See ei pea nii olema. On vaja leida uus, terve suhtumine rahasse. Rahas ei ole midagi hirmutavat, kui seda hästi kasutada. Mõnedel on selles elus rohkem raha ja vähem aega kui teistel, või vastupidi. Reiki arusaamade järgi on raha helge, kerge ja väga liikuv. Ta toob rõõmu. See on kristalliseerunud energia ja armastus, mille kvaliteedi määrab see, kuidas inimene seda kasutab. Kui seda kasutada endale või teistele kahju tegemiseks, ei ole see muidugi hea, aga kui see saata armastusega ringlusse, on see õnnistuseks ega saa kunagi otsa. Nii nagu suhtud rahasse, suhtud ka armastusse. Kui sa ei oska armastust vastu võtta või jagada, on sul ka raha suhtes samasuguseid probleeme.

/.../

Arvan, et raha on vaid käibevahend. Seda võib täiesti võrrelda õhu, maa, vee või ajaga. Neid kõiki on maapealses elus vaja, aga ühtegi neist ei saa võtta kaasa, kui lahkud sellelt tasandilt. Ükski neist ei ole meie eraomand: kõik me hingame ühist õhku, joome vett jne. Samuti on raha mõnes mõttes ühine. Nii nagu Reiki liigub sinna, kus on tema järele suurim vajadus, peab rahagi minema sinna, kus on suurim tarve. Kui üritaksin koguda õhku endale tagavaraks, haigestuksin varsti kopsutursesse. Igaüks vastutab ise selle eest, kuidas ta kasutab raha, õhku, vett, jne. Need on vaid laenuks. Kuna raha on energia, võib sellega tuua palju armastust ja rõõmu. On hea kasutada raha üldiseks hüvanguks.  

***

Reiki eetilised põhimõtted

Just täna ära vihastu, ehk

täna olen lembe, armuline, andestav.

 

Just täna ära muretse, ehk

täna olen usaldav.

 

Austa oma vanemaid, õpetajaid ja kõiki inimesi, ehk

täna olen ma igati sõbralik kõikide olendite vastu.

 

Teeni oma elatist ausalt, ehk

täna olen aus.

 

Näita üles tänulikkust  kõige elava vastu, ehk

täna olen tänulik kõigi mulle osaks saanud õnnistuste eest.  

***

Andestamisest  

Andestaminegi kuulub Reiki I kursuse teemade hulka. Andeksandmatus kiilub meie energia kinni. See seob meid kui terastrossiga vihaaluse külge. Kohtumõistmine, vihastamine, kättemaksuhimu, ülbus ja jäikus on meie hingele mürgiks. Need rikuvad meie tervist ja takistavad edenemist arenguteel.  

Võta need laused läbi vähemalt kord päevas:  

Annan andeks kõigele ja kõigile, kes on kunagi astunud minu vastu.                                                      

Annan andeks igaühele, kes oma käitumisega on teinud mind õnnetuks või vihaseks.

Annan andeks kõigele, mis on väljaspool mind, samuti kõigele, mis on minu sees.

Annan andeks kõik möödunu, käesoleva ja tuleva.  

Mina annan kõik andeks.  

Annan andeks kõigile, kelle nimi äratab minus kibestumise ja viha tundeid, ja igaühele, kes äratab mu meeles näriva rahutuse.

Annan teistele andeks kõik, mida nad on mulle teinud.

Annan andeks ka selle, mida nad on teinud teistele.  

Eelkõige annan andeks iseendale. Keegi ei määra mulle rasket saatust - ei Jumal ega ka teised inimesed - mina ise teen seda.            

Olen tulnud maa peale õppima andeksandmist, mitte niivõrd teiste kui enda pärast.  

Andestamine on vaimne seisund. See on võimas. See suudab ravida minu haigusi.

Andeksandmine on arenemine. See suudab teha kurvastavast rõõmustava, kõrvaldada kõik tõkked madalama mina ja kõrgema mina vahelt. See teeb ruumi tõelisele minale.  

Lõpuks saada roosat valgust endale ja teistele. See ümbritseb meid kõikehõlmava armastusega.  

On suurepärane, kui võib loobuda vihapidamisest. Asemele tuleb palju positiivset energiat. Armastus ja andeksandmine on suured õppetunnid, mida õpib kogu inimkond. Armastust ei või käskida. Võid küll paluda endale südamesoojust või seda, et taevalik armastus armastaks sinu kaudu, kui armastamine muidu ei õnnestu. Kui teed midagi vaid kohusetundest, ei ole see eriti väärtuslik. Ja armasta teist just siis, kui ta tundub sinu armastust kõige vähem väärivat, kuna siis vajab ta seda kõige enam.  

***

Peace Pilgrim on kirjutanud väikese targa raamatu nimega ”Sisemisse rahusse”. Raamatut on tsiteeritud mitmetel Reiki kursustel. Allpool mõned teeviidad vaimsel teel kulgejale.  

Ettevalmistus vaimsele teele:

1. Võta omaks õiged eluhoiakud.

2. Teosta kõik see hea, millesse usud.

3. Tunne ära oma koht elutervikus.

4. Lihtsusta oma elu, et leiaksid tasakaalu sisemise ja välise heaolu vahel.


Puhastumine peaks tema järgi ulatuma kehast kaugemale:

1. Vaimu templi - keha - puhastamine.

2. Mõtete puhastamine.

3. Soovide puhastamine.

4. Mõjutajate puhastamine.
 

Ka loobumise tõstab ta ainest kõrgemale:

1. Isekast tahtmisest loobumine.

2. Erilisuse tundest loobumine.

3. Kiindumustest loobumine.

4. Kõikidest negatiivsetest tunnetest loobumine.
 

Nii saavutad rahu:

1. Võida paha heaga,

2. vale tõega,

3. viha armastusega.
 

Kui oleksime küpsed, harmoonilised inimesed, ei oleks sõda mingi probleem, sõja süttimine oleks võimatu.
 

Elu lihtsuses on suur vabadus. Tegelikult oleme vaid rakud inimkonna kehas ja alles kõik koos moodustame terviku.
 

***

Mälestusvärss iga reikilase värsiraamatusse

”Austa oma õde ja venda. Tõeline Valgus on lembe armastus, mis tõuseb sinus ja paneb sind nägema maailma mõistvalt, kaasatundvalt ja austavalt.”

Meie ajas on väljakutse. Veevalaja, selle aja ”lavastaja” on nobe kritiseerima, kuna oma loomult on ta astroloogilistest märkidest arukaim. On tõesti lihtne kujutleda, et ainult sinul on õigus ja kõik teised eksivad. Sellele teele asudes jõutakse ususõjani. Kallid inimesed, üritage olla sallivad. Kui oma tõde on leitud, andke teistelegi võimalus leida oma. Igaüks meist võiks järele mõelda, kas ta peab olema kohtumõistja. Võiksime mõelda ka seda, kuidas me ise suhtume neisse, kes meie üle kohut mõistavad.  

Veelgi enam. Kas pole nii, et vahel muutub meie oma tõdegi ”enne, kui kukk on kolm korda laulnud”. Ka Jeesus rääkis sellest, et kui näed prügi kaasinimese silmas, oleks põhjust vaadata oma silma. Ta õhutas seda esimest kivi heitma, kes ise on patuta. Otse öeldes: ärge mõistke kohut. Tajun seda armuna. Meil tõepoolest ei ole vaja  kohut mõista. Selle eest aitäh, aitäh, aitäh.  

Igale luba oma kõrvu,                                                 

oma häält vaid valituile.                                                           

Igaühelt võta õppust,                                                

aga jäta süüdi mõistmata.  

Reiki on täiesti piiritu, nii nagu elu ise. Kui lõpetad virisemise ja õpid leppima, koged pidevalt väikesi ja suuri imesid. Reiki on üks nimi Elule endale.

/.../

 

Kuidas tahaksin sind kohata  

Tahaksin Sind armastada, tingimusi seadmata,

pidada Sinust lugu, määratlemata Su väärtust,

võtta Sind tõsiselt, sidumata Sind millegagi,

tulla Su juurde olemata pealetükkiv,

kutsuda Sind, esitamata nõudmisi,

kinkida Sulle midagi, liitmata sellega ootusi,

jätta Sinuga hüvasti, ilma et oleksin midagi olulist hooletusse jätnud,

jutustada sulle oma tunnetest, panemata vastutust nende eest Sinule,

anda Sulle teadmisi Sind õpetamata,

aidata Sind solvamata,

pidada Sinu eest hoolt, soovimata Sind muuta,

TUNDA SINUST RÕÕMU SELLISENA, NAGU OLED.  


Irma Weisen  

***

Teraapia

Igaüks saab aru, et inimesel võib tekkida negatiivseid tundeid, kui teda koheldakse halvasti või kui ta ise käitub oskamatult. Neid võib mõista, omaks tunnistada ja andeks anda. Kui antakse andeks, muutuvad vanad andestamata tunded positiivseteks ja tulevad koheselt inimese käsutusse. Ka praegused, vanadest andeksandmata tunnetest lähtuvad raskused on saanud toitu nendest kamakatest. Kui energia muutub positiivseks, ei ole raskusel enam toiteallikaid. Ta ei püsi kaua hinges. Hakkab kummaliselt ära kaduma.  

Vihakibedus sünnib, kui inimest koheldakse halvasti. Halb kohtlemine saab alguse sellest, et kohtlejal on halb olla. Kui tal oleks hea, poleks tal vaja kedagi halvasti kohelda. Kui koheldavale on täiesti selge, millest halb kohtlemine sünnib, on tal iseendaga asjad korras. Ta tajub, et tegemist ongi kohtleja raskustega ja neile võib abi paluda. Kui halva kohtlemise peale solvuda või vihastuda, tuleks endalt küsida, miks. Vastus on, et oled ka ise käitunud kunagi samamoodi ega ole mingil põhjusel andnud seda endale veel andeks. Tegelikult ei aja vihale nii palju teise käitumine sinu suhtes, kui just see, et ”kes on sulle andnud loa tulla siia meenutama minu rumalusi”. Kui anda rumalused endale ANDEKS, ei ole sellist kohtlemist sulle enam vaja, vähemalt see ei häiri enam.  

Andeksandmise juurest siirdume süütunde juurde, milles soome rahvas on maailmameister. See on üks siia sündimise põhjusi. Mõni soomlane muidugi hämmastub, kui talle öeldakse, et süütunne on negatiivne. Tasub küsida, millest see tuleb. See tuleb, kui teed vigu ja eksid. Vead ja eksimused kuuluvad elukooli juurde. Ei õpi kuigi palju, kui ei eksi ega tee ühtegi viga. Võib ka küsida, kas keegi teeb vigu tahtlikult. Vahel ütleks nagu keegi: ”Tee nüüd see viga, siis õpid asja ära”. Võib tunduda, et see pole eriti tore, aga teisiti ka ei saa.  

Mina olen näiteks uskunud, et inimene peab kogu aeg tundma süütunnet. See ei ole siiski nii. Eksimuse järel võib vaid tõdeda: kahju küll, et nii läks. Mida sellest õppida? Igaüks teeb oma parima.  

Inimene ei või süüdistada ennast,

kui on järginud oma südame häält.

Marina Mörk

 

Öeldakse, et aafrika usundites ei tunta süütunnet. Tehakse seda, mida osatakse, ülejäänu on ins’Allah, Issanda kätes.  

Kuigi me ei tee vigu ja eksimusi tahtlikult, tundub olevat õiglane, et  me ise pühime oma vigade jäljed. Selleks on kaks võimalust; tavaliselt valime kannatuse. Seda me oskame hästi. Kui kannatame, on tunded negatiivsed, võnketase alla nulli ja nii veab kannataja  kogu inimkonna võnketaset allapoole. Aegamööda hakkame ehk tajuma, et see ei ole kellelegi hea.  

On teinegi võimalus. Seda inimkond alles õpib. See on igale meist õppetükiks. Selle nimi on armastus  ja andeksandmine. Kuni me seda veel ei oska, on kerge libastuda kannatuste poolele. Endale võib selgeks teha, et kui kannatus tuleb, ei ole sellesse vaja ülepeakaela sukelduda. Esmalt oleks põhjust peatuda ja küsida endalt, kas ehk suudaks sel korral armastada kõiki, kes on antud segadusega seotud, ka iseennast nii, et võiks andeks anda. Siis kui see õnnestub, inimkonna vibratsioonitase - AAA (aitäh, aitäh, aitäh) tõuseb. See on võimas väljakutse, sugugi mitte lihtne, aga hirmsasti tahaks proovida... (vrd. Reiki elujuhised).
 

***

Andeksandmisnõkse  

Andeksandmine ei lähe alati väga libedalt. Järgnevalt mõned näited, mis aitavad alustada.  

Andestamine teisele

Tal on paha olla, seepärast ei suuda ta paremini.  

Võid minna ka sügavale, olukorda, kus hingedena olles lepiti kokku rollijaotuses.                            

Mõnel hingel on nii palju armastust, et ta on valmis end ohverdama, võttes endale väga raske elu, näiteks joodikuna, et tema väga armastatud hinged õpiksid midagi.  

Kui siis keegi on sinu suhtes ”eriti tobe”, võid mõelda, et vaevalt ta mõttetasandil teab, kui väga tema hing sinu hinge armastab. Kui hingeolekus tehakse leping, tuleb lähtuda sellest, et  kõige sellega võib kaasneda raske karma. (Kes Jeesuse õpetuslastest armastas teda kõige enam? Juudas Iskariot?)  

Kui keegi on pannud sind ärrituma, vaata peeglisse. Teise käitumises ärritavad need jooned, millega sa endas leppida ei suuda.
 

Andestamine iseendale

Kui oled hakkama saanud kohutavalt suure lollusega, võid kujutleda, et midagi vastavat on mingil põhjusel juhtunud ka sellise inimesega, keda tead olevat taolistest lollustest kõrgemal. Mõtle, missuguste sõnadega lohutaksid oma sõpra, ja ütle need iseendale.  

See aitas mind ennast, kui lapsed kasvasid suureks ja ma vaevlesin süütunnetes, et ei ole osanud olla parem ema. Varem oli minu emal olnud sama probleem, kuni mu õde talle torkas: kas me oleme sinu meelest nii hirmus ebaõnnestunud. Sõnum jõudis pärale.  

Skorpionitüübile sobib järgnev: kui süütunne hakkab vaevama, võid endale meelde tuletada, et ilma vigade ja eksimusteta ei õpi kuigi palju. Kui pelgad neid nii väga, et ei julge teha midagi, teed Elukoolist poppi. Sellisel juhul võib ehk süütunne olla asjakohanegi.  

Mõistusega inimene võiks endalt küsida: mida ma tegelikult teen, kui püüan endale andeks anda. Näen palju vaeva, et anda endale andeks kooliskäimist ja kooliülesannete lahendamist. Vead ja eksimused on need ülesanded.  

Kõige suurepärasem võte: ka ebaõnnestunud töö võid anda Jumalale/Üles. Oled tõepoolest teinud oma parima ja saanud  “käkiga” hakkama. Kui lähed seda näitama, ülal ei tehta etteheiteid. Öeldakse täiesti rahulikult, et anna oma käkk meile, küll sellele mingi kasutusvõimalus leidub. Sina aga võid proovida uuesti.  

***

Armastus

Armastustunde arendamine  

See on budistide Metta harjutus, mille abil võid arendada endas armastuse tunnet. Harjutus on väga kaunis ja seda võib teha kas üksi kodus või koos teistega rühmas, sobib igaühele.  

Lõdvestu, rahune ja meenuta olukorda, milles oled tundnud armastavat sõbralikkust või saanud kogeda puhast armastust. See on võinud juhtuda kohates armsat kassipoega, võluvat lapsukest, kaunist kirikut vms. See on tingimatu armastus, mis ei nõua objektilt midagi, vaid soovib talle parimat.  

Loo vastav tunne ja kui see on valmis, suuna endale. Kui see ei õnnestu kohe, ei ole häda. Kunagi ikka õnnestub. Soovi endale kõike head, mida inimesena võiksid oma teel vajada. Seejärel lase tõusta teadvusse pilt sõbrast, kelle elus on umbes sama seis kui sinul. Soovi temalegi kõike seda, mis aitaks teda arengus edasi. Loomulikult mitte seda, mida sina sooviksid temas muutuvat, vaid just seda, mis on parim temale endale.  

Siis lase mälust esile kerkida nn neutraalse inimese pilt, keda tead, aga ei tunne eriti hästi. Ka temale soovi kõike seda, mis teda aitaks. Neljandana võiks olla inimene, aga miks ka mitte ese, kelle või millega sul on raske ühisele lainele jõuda. Ei ole keelatud  talle soovida, et ta pääseks oma arengus edasi, nii et meiegi olukord seejuures paraneks. Kui ei õnnestu esimesel korral, siis kunagi ikka. Aitab seegi, kui soovid antud inimese südamesse sama tunnet, mis on parajasti su enda südames.  

Nüüd kontrolli, kas su tunded on samad kõigi nelja objekti suhtes. Seegi ei pea kohe õnnestuma. Vaimsel arenguteel on tähtis anda aega nii endale kui teistele. Kui mingi asi lükkub edasi, võib tänada lisaaja eest.  

***

Otsuste langetamine  

Kui minu juurde tuleb valikutegemise vaevades olev inimene, püüan anda talle järgmisi otsustamist hõlbustavaid mõttemalle:

Kui on jõutud olukorda, mida saab lahendada mitmel viisil, võib kergesti takerduda kõige õigema variandi väljamõtlemisse. Sellisel juhul tasub kontrollida ühte võimalust korraga ja kujutleda nii elavalt kui võimalik, et teeks just nii. Seejärel võib sulgeda silmad ja küsida: ”Mis tunne mul on, kui olen teinud sellise otsuse?” Kui kõik on täiesti selge, on otsus õige. Kui oled veidigi ebakindel, jäta otsus tegemata. Nii käiakse läbi erinevad võimalused. Kui läheb nii, nagu tihti lähebki, et kõik lahendused tekitavad  ebakindlust, on asi selles, et ei tea õiget küsimust. Või siis on küsimus täiesti õige, aga aeg ei ole sobiv. Järgi vanade tarkade nõuannet: kui ei tea, mida teha, ära tee midagi. Aeg annab arutust, eriti vaimsetele asjadele.  

Kui on raske olukord, millele ei leidu lahendust, võib kasutada nn. ”pakimeetodit”. Sellised olukorrad on näiteks: kas jätkata inimsuhteid, kas jätkata selles ametis vms. Ja kui ei jätka, mis siis saab?  

Kujutle enda ette kõva pakkimispaber. Aseta käsilolev probleem selle peale. Mõtle see veel kord hoolega läbi, algul tunnete ja seejärel mõistuse tasandil, või vastupidi. Tee sellest tugev pakk ja heida Issanda hoolde, oma Kaitseinglile või alateadvusse, kõik sobivad. Ole ainult valvas, et paneksid tähele vihjeid, mida hakkab tulema. Need võivad tulla laviinina su ette või hoopis delikaatselt: kuuled möödaminnes mõne lause, näed lehest või raamatust mõne katkendi või sõna.  

Kui tuleb meelde midagi lisada, heida järele, aga ära võta pakki tagasi. Kui see tahab tagasi tulla, pane kujutluses käsi ette ja teata, et seal on vananenud aadress. Asi on  saadetud edasikäsitlemiseks kõrgemale tasemele! Mõtle kaunile lillele või kasvõi Piilupart Donaldile, et saaksid asja meelest.  

***

Loobumine /.../

Väikese tüdrukuna panin tähele ka seda, et kui tahtsin endale midagi saada, sai selle kindlasti vend või õde. Kui loobusin tahtmisest, hakkasin saama. Nii loobus Usuigi mäel olles ja sai alles siis Reiki.

/.../

Järgmine jõudu nõudnud loobumine oli umbes 11-aastaselt. Esimeses klassis oli õpetaja karskuspäeval öelnud, et kes kasvõi lusikatäie maitseb alkoholi, sel pole enam mingit lootust taevasse pääseda. Ehmatasin hirmsasti, kui nägin isa purjus olevat. Hakkas kõva heitlus. Püüdsin saada Taevaisa nõustuma erandiga. Aga ei osanud ise uskuda, et see on võimalik. Vähkresin jälle öösiti külmas higis. Lõpuks tuli mõte, et loobun kõige tähtsamast ja kallimast, mis mul on. Ei olnud kaua vaja mõelda, see oli muidugi Olli, kellesse olin kiindunud. Esimest korda elus. Mäletan seda tunnet, kui teatasin pidulikult Üles: ”Kui isa pääseb taevasse, ei ole Ollil vaja minust kübetki hoolida.” Kohe, kui see oli öeldud, tuli tohutu kergendus. Loobumine on suurepärane ja mida rohkem seda harrastad, seda lihtsam see on.  

Kas on raske loobuda lapsest, kui ta loob oma pere?  Kas sa ei rõõmustagi selle üle, et sinu fan-klubisse tuleb uus liige? Kas sa suudaksid olla tänulik selle eest, et su laps on leidnud oma elukaaslase?  

Loobudes teed ruumi uuele. Ja asemele tuleb nii palju toredat, et parimagi kujutlusvõimega ei suudaks seda kõike välja mõelda. Aga kui loobud, ei tohi oodata vastukingitust, vaid peab tõeliselt loobuma. Kui vahel tundub, et midagi uut ei tulnudki, ei ole sellest midagi, kui oled juba korra loobunud. Alati ei pane ka uut tähele. See ongi hea, loobumine püsib puhtana.  

Kas oled tulnud mõttele, et kõik, millest sa ei suuda loobuda, omistab sind.  

Olen väga tänulik nende õpetuste eest. Mind valmistati selleks juba varakult ette. Erinevate loobumiste järel osaks saanud kingitused on olnud rikkalikud. Aitäh, aitäh, aitäh.  

***

Kulgeme koos!  

Kursustel käinud õpetajate kaudu on Reiki levinud üle kogu maailma. Kuna kuni viimase ajani on Reiki levinud vaid suulise teadmisena, on lihtne aru saada, et väliselt võib ta maailma eri osades olla üpris erinev. See ei peaks segama, kuna Reiki on peamiselt südame ja hinge asi, seega igaühele erinev. Ja tore on. Kui mõni kasutab seda teisiti kui mina, ei ole see probleemiks. Reiki on salliv.  

Kui laps on kaheksa kuu vanune, hakkab ta kergesti võõrastama. Ehk on Reikigi teatud vaatevinklist kaheksakuune? Liikvel on palju kummalist võõrastamist, et mitte öelda ”rassismi”.  Kuna me oleme inimesed, on päevselge, et võõrastame kõike sellist, mida enne pole teatud. Võõrastame idamaist Reikit, erinevaid reikirühmitusi - kõike, mis veidigi erineb sellest, mida oleme ise kursustel õppinud.  

Öeldakse, et kui ida ja lääne inimesed üksteisega paremini tutvuksid,  oleks neil palju omavahel jagada. On teada, et idamaalased ei ole sugugi nii innustunud tegutsejad, kui läänemaalased. Nad oskavad jälle olemise kunsti palju paremini kui meie.  

On hea pidada meeles, et me kõik oleme ühtviisi Looja loodud, mitte kloonitud. Kõik me pürime samasse kohta. Kulgegem koos! Õppigem üksteiselt.  

***

Kaitsmine  

Mõned muretsevad kaitse üle. Kas selle taga on hirm? Kas sa ei usalda kõrgemat juhatust? Kas on võimalik, et põgened elu eest? Kas suudaksid mõelda, et kõik, mis satub su teele, on mõeldud sulle õppimiseks? Igaüks kuulaku oma sisemust, siis on ta kaitstud. Kui usaldada elu, ei ole vaja ehitada mingeid müüre. Kui anda hirmule energiat, muutub see selle võrra vägevamaks. Loodetavasti mitte nii vägevaks, et kardetud asjad saavad tõeks. Ka ei tähenda see, et peaks mõttetult ohtudesse tormama.

Maailmalõpuennustusi on alati olnud. Need liituvad tavaliselt ajaga. Kui olin laps, rääkisid täiskasvanud hirmsast ööst, kui 19. sajand vahetus 20. sajandiks. Ühed olid keldris, teised kirikus, ja kirikukellad lõid maailma lõppu oodates. Aeg ei ole siiski selline, kui me arvame. Ja mis see maailmalõpp õieti on? Kes teab, võib-olla ilma füüsilise koormata hõljuksime valguses ja armastuses!

***

Teiste valuga kaasaminek  

Mulle on olnud suureks õppetunniks teiste valuga kaasaminemine. Esimesed 40 aastat järgisin nõuannet ”itkege koos itkejatega ja kandke üksteise koormat”. Tegin seda kõigest väest ja uskusin, et nii peabki. Lõpuks olid mu füüsilised ja vaimsed jõud päris otsakorral. Keegi küsis minult, et kas olen sellele mõelnud, et siis on teid kaks negatiivset inimest koos muretsemas. Sageli tundsin olevat kannatanud rohkem kui asjaosaline ise. See pani mind mõtlema, eriti viimatimainitu. Küpsesin aeglaselt lahti laskma.  

Kui esimesel korral andsin endale ettevaatlikult loa olla kaasa muretsemata, mõtlesin hirmunult, et kas see on ikka ”õige”. Kolm nädalat hiljem oli minu juures teraapias inimene, kes rääkis oma kohutavast kogemusest. Üllatusega märkasin, et tundsin tema suhtes puhast kaastunnet, aga füüsiline ja psüühiline press rinnus oli kadunud. Protsess hakkas toimuma vastupidi: kui keegi õnnetult nuttis, hakkas minusse ülalt tulema imelist armastust. Kui see jõudis nutva inimeseni, tema olemine kirgastus, mille eest aitäh, aitäh, aitäh.  

Samuti arvasin, et inimene peab kõiki kõiges aitama. Kui süvenesin küsimusse ja olin tõeliselt nõutu, anti mulle armu ja kuulsin enda seest õhutust: ”Kujuta ette, mis tunne sul endal on, kui oled korjanud sületäie vahendeid ja kavatsed nendest midagi teha. Siis aga sööstab kohale teine inimene, haarab su vahendid ja teeb neist hoopis midagi muud, aga ise arvab, et ”aitab” sind.” Hüüdsin: ”Ap-pi! Ma ei taha teisele enam kunagi nii teha!” Nüüd kui olen õppinud kasutama intuitsiooni, sulen vaid silmad ja küsin, kas ma pean asjasse sekkuma. Õige vastus tuleb alati, kui on ainult meeles küsida.  

Samal ajal kord töölt tulles jäin jahmunult keset tänavat seisma. Ütlesin endale: ”Nüüd on juhtunud midagi kohutavat ja sa ei ole seda tähelegi pannud. Kõigi eest sa hoolitsed, kõiki passid ja teenid. Kuidas sa võid ühte inimest, nimelt ennast, nii alaväärsena  kohelda? Kui miski on patt, siis just see. Oled saanud elu kingiks, ja nii kohtled sa seda kingitust. Nüüd on sellel lõpp!” See ei õnnestunud kohe. Oli vaja kolm aastat kõva tööd, siis läks kergemaks. Samas andis järele ka 23 aastat kestnud tugev migreen. Migreen tekib sellest, et sunnid end või lased teistel sundida.  

Peace Pilgrimgi hoiatab liiga innuka aitamise  eest, selle asemel ta soovitab olla lahke.  

***

Kõrgeim Juhatus

Lugu Kohtumispaigast:    

Oli aasta 1989. Kord vestlesime korteriühistu majavalitsejaga. Möödaminnes mainis ta, et maja alumisel korrusel, kus aastaid oli olnud õmblusateljee ja hiljem mitmesugused bürood, vabanevad ruumid. Hämmastusin, kui kuulsin end ütlevat: ”Olen neist veidi huvitatud.” Siis rääkisime muud juttu edasi. Möödus paar kuud, võib-olla veidi enam. Majavalitsejagi oli vahetunud. Uus majavalitseja helistas ja teatas, et ruumid on nüüd vabad ja küsis, kas olen veel huvitatud. Läksin trepist alla, käed üles tõstetud ja palusin õigeid sõnu.  

Vaatasin ruume ja mõtlesin: ”Kahju, peab tegema suure remondi ja üürgi on hirmus.” Valmistusin ütlema sobivate sõnadega, et mul ei ole võimalusi. Kui suu avanes, kostus sealt lakooniline: ”Mina võtan selle.” Vaatasin üles ja ajas aga naerma. ”Noh, kui juba panite need sõnad suhu, siis küllap kannate ka hoolt.” Majavalitseja vaatas veidi imelikult.  

Ja kantigi hoolt. Kes tõi kardinad, kes vedas pööningult istmed, kes lõhkus seinad, kes hankis odavalt massaazhilaudu. Lapselapski tõi riidelappe ja kaitseks mängupüssi! See oli kui muinasjutt. Suurepärased reikipäkapikud agaralt töötamas. Kolm aastat ja kolm kuud käis vilgas tegevus. Igal kolmapäeval oli avatud uste õhtu. Ka teistel päevadel oli tegevust, reikilaste kordamiskogunemisi jm. Mõnel kolmapäeval oli 80 käijat ja 1992.a., mu sünnipäeval üle 200. Seal võis kohata erinevaid inimesi ja muudki. Ja kui läks eriti hästi, võis kohtuda iseendagagi!  

1989/90 aasta vahetusel pidasime seal Reiki õpetajate omavahelisi nõupidamisi. Koosolek oli lihavõtete ajal. Üks õpetaja hõikas meid kõrvalruumi vaatama aknalaual olevat Kristuse kuju, mille olin saanud paar aastat tagasi kingiks. Selle ümber oli kahemeetrine valge kirgas valgus. Olime just olnud veidi nördinud Reiki vastu suunatud rünnakute pärast. Nüüd kiirgas Kristuse kuju meile, nii kui ei kunagi enne ega pärast. Seisime pisarad silmis, tänasime, tänasime... See anti meile lohutuseks.  

***

Kui olin saanud selle teksti valmis, lahkus neli suurt heategijat oma maiselt tasandilt: ema Teresa, printsess Diana ja TV Kylli-tädi, samuti meie armas ”reikiõde” Anna-Liisa. Meie, mahajääjad, võime nüüd käised üles käärida ja teha oma elus suure hüppe, tehes ruumi Armastusele, Rõõmule ja Tänulikkusele.  

Omalt poolt võin praeguses eluetapis veel lisada: visku täie rinnaga ellu, anna talle kõik, siis annab ka Elu sulle kõike. Nii olen kogenud.  

Aitäh kõige eest ja kõigi eest kõigile. Eriline tänu selle eest, et ma ei pidanud oma lapsi sõtta saatma.

 

AITÄH AITÄH AITÄH  

Kõiksuses ei ole kedagi, kes ei vajaks armastust.  

Avaleht  Uus!  E-pood  Tänu  Kontakt