ROBERT MOSS: TEADLIKUST UNENÄGEMISEST

Katkendeid ja väljavõtteid Robert Mossi raamatust „Teadlik unenägemine”

 

Kui minult küsitakse: „Mis mõte õieti on teadlikul unenägemisel?”, on mul kiusatus vastata nii nagu Ben Franklin, kui üks naine temalt küsis, mis mõte üldse on elektril: „Mis mõte, proua, on äsjasündinud lapsel?” Teadvuse avardumine on üsna sarnane uuestisünnile. See toob kaasa uusi võimaluste tasandeid. Tõeliselt teadvel olla tähendab olla teadlik sellest, kuidas su mõtted ja emotsioonid vormivad maailmu, milles elad –, ning et sul on väge neid muuta. Unenägudes teadlikumaks saades mõistad sa elu sügavamalt.

***

Selles raamatus aitan teil kindlaks määrata „õigeid unenägusid” ning töötada nii unenägude endiga kui võimalustemaailmadega, mida unenägude uurimine teie jaoks avada võib. Unenägemise kingitused võivad tulla spontaansete unenägude kaudu, loova „väljahaudumise” teel (kui küsite unenägu mingil kindlal teemal), teadliku unenägemise ajal hämartsoonis (magamise ja ärkveloleku piiril) või siis, kui suundute šamanistlikele hingerännakutele teistesse maailmadesse või teistesse aegadesse. Kõik need uksed on praegu teie jaoks avatud. Võtmeid pakub käesolev raamat.

 

Irokeeside jaoks on unenäod tervendamise aluseks. Unenäod on hinge soovid. Nad viivad meid kontakti meie sees asuva sügavaima vaimse allika ja selle soovidega. Kui keeldume seda allikat austamast, kaotame hingeenergiat ning meie vaimsed kaitsjad võivad meid põlgusega hüljata, jättes meid kaitsetult haiguste ja õnnetuste meelevalda. Unenäod varustavad meid arusaamisega haiguste põhjustest, mis on sageli seotud hinge kaotsimineku või negatiivsete energiate sissetungiga, kaasa arvatud psüühilised rünnakud ja rahutute surnute mõju. Unenäod paljastavad haiguse psühhosomaatilised põhjused, enne kui füüsilised sümptomid välja areneda jõuavad.

 

Minu jaoks on unenäod sisemiseks autoriteediks, kõikide asjade loovaks nurgakiviks, mis ühendavad näiliselt eraldiseisvaid nähtusi: elukutsevalikust kuni kõige põhilisemate majanduslike ja finantsiliste otsusteni, mida elu meilt nõuab, kõige argisematest olemise ja tegemise, saamise ja kulutamise küsimustest – neid ergastades ja uue tähendusega rüütades – kuni ülimalt vaimsete küsimusteni meie olemise kõrgemast eesmärgist ja iseenda mõistmisest. Unenäod on toonud minu sisereaalsusesse ja mu välisesse ellu vitaalsust ja elevust, sepistades need kaks sfääri üheks südamerajaks, ainsaks rajaks, mida mööda tasub kulgeda.

 

***
 

Unenägudele lähenemiseks on mitmeid viise ning igaüks neist peab paika, sest unenäod on mitmekihilised ja inimesed näevad unenägusid väga erineval moel.

 

Unenägudega töötamisel saab määravaks kogemus, mitte teooria. Mil iganes teooria reeglite ja ettekirjutuste kogumiks tardub, mis värsket kogemust eitab või püüab seda vanade ideede järgi painutada, siis on käes aeg see teooria kõrvale heita.

 

Käesolevast raamatust ei leia te teooriat unenägemise kohta. Selle asemel leiate harjutusi ja reisiaruandeid, mis aitavad ja julgustavad teid oma unenägusid uurima, nende energiat ning olemust oma igapäevaellu kaasama. Reisiaruanded on valitud välja mitmetest tuhandetest unenägudest, mida olen oma isiklikesse unenäopäevikutesse talletanud, ja veel neist tuhandetest, mida on minuga jagatud seminaridel ning eravestlustes. Raamatusse on lisatud ka harjutusi, mida olen iseenda unenägudega töötades ja unenägemise kursuseid juhatades leidnud olevat kõige tulemusrikkamad. Neis harjutustes olen kombineerinud kaasaegsed tunnustatud unenägudega töötamise tehnikad iidsete šamanistlike võtetega, eesmärgiga viia unenägija tagasi oma unemaastikku – kas unenäo tähenduse uurimiseks, kahekõneks unenäoõpetajaga või poolelijäänud toimingute lõpetamiseks.

 

Su unenäod kuuluvad sulle ja just sina omad otsustavat häält nende tähenduse osas. See ei kummuta fakti, et paljude unenägude tähendus jääb selgusetuks. Kuigi mul on mulje (vastupidiselt Freudile), et unenäo allikas püüab meiega võimalikult selgelt lävida, viivad unenäod meid ärkveloleku argiteadvuse piiratud arusaamadest kaugemale ja nii tuleb unenägudes sageli ette sümbolite keelt. Unenäosõnumid jäävad tähelepanuta, sest me mäletame täielikust unenäokogemusest vaid katkendeid või moonutatud varianti või me lihtsalt ei taha seda näha, millest unenägu meile ehk teada annab.

 

***

 

„Unenäomaailm on tõeline maailm,” ütleb seneka hõimu ravitseja. Unenäod on reaalsed kogemused ning unenäo tähendus peitub unenäomaastikus eneses. Kuna meie mälestused unenägudest on sageli varjutatud ja kuna ärkveloleku teadvus püüab neid mälestusi suruda vormi, mis sobiks meie ärkveloleku seisundi eelarvamustega, siis on meeldejäänud unenägu tihti teistsugune kui unenäo täiskogemus. Selle kogemuse uuesti tabamiseks läheb vaja tehnikat udust läbitungimiseks ja veel kord unemaastikku sisenemiseks. Võib-olla on tarvis kontrollida, kas unenäosõnum puudutab mingit tulevikus asetleidvat sündmust, või tuleks jätkata suhtlemist unenäojuhiga, või on vaja lõpule viia mõni poolelijäänud toiming. Unenäkku taassisenemine on üks šamanistlikest võtmetehnikatest.

 

Teine meetod on kõikide unenäomaterjalide „reaalsuse kontrollimine”, et kindlaks teha, kas unenägija on saanud hoiatuse võimaliku tulevikus toimuva juhtumi või siis kusagil kaugemal asetleidva sündmuse kohta. Unenäod teevad meiega pidevalt lavaproove, seades meid vastakuti tulevaste katsumustega, ning uneteadvust ei takista tavapärased aja ja ruumi piirid... Kui oled selgeks saanud, et evid unenägudes loomulikku tulevikku ettenägevat võimet, saad alustada ka eksperimenteerimist oma võimega seda tulevikku muuta, mis ongi šamanistlike unenägijate põhitegevus.

 

*** 

 

JUHISED  ALGAJALE:

 

1.     Sõnasta selgelt oma eesmärk. Näiteks: „Tahan, et täna öösel nähtud unenäod jääksid mulle meelde.” Või: „Ma palun oma unenäoallikalt juhatust.” Kinnita oma eesmärki voodisse heites uuesti. Võib-olla soovid eesmärgi taotluse või palve kujul paberilehele üles kirjutada ning selle siis voodi kõrvale lauale või padja alla panna. Kui unenäod sulle juba üsna hästi meenuvad või on vaja uurida mõnd muret tekitavat probleemi, siis soovid ehk sõnastada küsimuse täpsemalt. Näiteks: „Kuidas terveks saada?” Või: „Kuidas saaksin tööintervjuuga kõige paremini hakkama?”

 

2.     Pane tööriistad valmis. Aseta märkmik ja kirjutusvahend (või diktofon, kui seda eelistad) voodi kõrvale lauale, kust sa need kergesti kätte saad, ilma et peaksid ringi kobama või tuld põlema panema.

 

3.     Anna endale aega unenägude tagasitoomiseks. Luba endale hommikul lisaaega, et voodis pikutada ning lasta unenägudel enda juurde tagasi pöörduda. Parim variant on, kui saaksid ärgata spontaanselt, ilma äratuskellata. Kui just pead äratuskella kasutama, pane see pigem helisema kui raadiohäälele, nii et välimaailma lärm sind kohe ärgates ei ümbritseks. Kui oled unenägudega töötamises algaja, eelistad ehk eksperimentidega algust teha nädala lõpul või puhkuse ajal, kui oled rohkem oma ajakava peremees.

 

4.     Loo endale ruum. Püüa oma unenäod enne voodist tõusmist kirja panna. Proovi kasutada punktvalgustiga kirjutusvahendit, kui leiad, et ei saa pimedas kirjutada või ei taha partnerit häirida. Vajadusel lipsa vannituppa, et märkmed üles tähendada; nii mõnigi hea unenäotöö saab alguse vannitoas.

 

5.     Pane oma unenäod kohe kirja. See võib tunduda julma ja ebatavalise karistusena, kui ärkad unenäost kell 4 hommikul, kuid mälestuspildid unenägudest on üürikesed, ning kui lased oma tähelepanul hajuda, on nad tihti mõne minutiga haihtunud. Pealegi tulevad kõige võimsamad ja tähtsamad unenäod sageli ebasobival ajal. Kui ütled endale, et võid magama jääda ning nad hiljem kinni püüda, avastad arvatavasti, et tegid vea.

 

6.     Alusta paari märksõnaga. Võid neid hiljem täieliku kirjelduse tegemisel kasutada. Unenäostseen, mida kõige selgemini mäletad, on arvatavasti see, millest just ärkasid. Võta stseen mõne sõnaga kokku. Pane kindlasti kirja kõik nimed ja fraasid, mida mäletad. Meelde võib tulla ka midagi varasematest stseenidest. Kirjuta need üles. Sageli võivad märkmed anda unenäo sisu vastupidises järjekorras, nagu tagurpidi keritavas filmis. Saad seda korrigeerida, kui lõpliku variandi unenäopäevikusse kirja paned.

 

7.     Ära tsenseeri oma unenägusid! Unenäoallikas võib olla julmalt avameelne sinu isiksuse aspektide, käitumise ja soovide osas, mida sa ignoreerid või alla suruda eelistad. Lase tal rääkida! Ta tunneb sind paremini kui sa ise.

 

8.     Ära interpreteeri! Keskendu unenäokogemuse värskelt tabamisele, enne kui selle tähenduse üle muretsema hakkad. Ära lükka unenäomaterjali „veidra” või „tavalisena” kõrvale. Pentsikuna tunduv uni võib teemat dramatiseerida, et su tähelepanu võita, või juhatada sind väljapoole tavateadvuse piire. Igavavõitu unenägu võib sisaldada tähtsat eeltunnetust; ka ärkvelelus on palju üksluisust.

 

9.     Pööra tähelepanu oma tunnetele. Su tunded kogetu suhtes on tihtilugu parimaks juhtlõngaks unenäo tähenduse ja pakilisuse osas. Lugu ise võib tunduda banaalne, kuid kui sul on unenäo suhtes tugevad tundmused, peitub seal miski, mille kallal on vaja tööd teha. Samuti pööra tähelepanu oma füüsilistele tajudele. Unenägude kaudu kõneleb nii meie keha kui hing.

 

10.  Kui sul pole ärgates unenägusid meeles, lõdvestu. Liiguta end voodis pehmelt siia-sinna. Vahel saab unenägusid tagasi meelitada, kui keha taas selles asendis on, milles uni end algselt ilmutas.

 

11.  Heiska „Tere-tulemast-lipp”. Kui unenägusid ikka veel ei meenu, võta hetk aega ja pane kirja, mida sa mõtled ja tunned. Su mõtted ja tajud võivad olla unenäo jäänukid, isegi kui unenägu ise on kaotsi läinud. Midagi kirja pannes heiskad tere-tulemast-lipu homsetele unenägudele. Annad teada, et oled „kodus“ ja vastuvõtuks valmis. Kui sisse elad, võid ehk märgata, et unenäod meenuvad tsüklitena.

 

12.  Võta oma unenägudega alati midagi ette. Esimene samm on päeviku pidamine. Ka partneriga unenägude jagamine on vaimustav kodune meelelahutus, mis aitab kinni pidada unenägude püüdmise ja nendega töötamise tõotusest. 

 

***

 

Sisemises töös ei ole määrav mitte rituaal, vaid taotlus ise. Kui sul on küsimus, millele tõepoolest vastust vajad, või probleem, mida hädasti lahendada soovid, siis võid selle oma unenäoallika ette tuua. Väga tõenäoliselt saad juhatust unenägudest, mida nägema hakkad – kui mitte just esimesel ööl, siis üsna pea. Kõik, mis sul teha tuleb, on järgmine: a) formuleerida oma küsimus või palve selgelt; b) puhastada oma kanalid – näiteks loobudes alkoholist, ravimitest ja kofeiinist, samuti liigsest söömisest vahetult enne magamaminekut; c) tunnustada sulle antavaid unenägusid, nõustudes nendega töötama.

 

***

 

Püüd unenäokatsumuste eest tagasi argireaalsusesse põgeneda (või, mis veelgi hullem, püüda unenäoallikas kui niisugune üldse luku ja riivi taha sulgeda) on vilets valik. Asjaoludega, millega unenägudes vastakuti oleme või millega me hakkama ei saa, peame tegelema kohe praegu. Veelgi laiemas mõttes on unenäoseisund võitlusväli, kus meid treenitakse ja kontrollitakse nii meie valikute, julguse kui kasvamisvõime osas. Põgenedes sellelt väljalt, lased treeningu põhja ning leiad end samu kontrollkatseid ärkvelelus läbi tegemas. Kuhu aga põgened sealt? Tagasi unne, mida sa näha ei suutnud? Sõltuvuse uttu?

 

 

KUIDAS OMA ÕUDUSUNENÄGUDEST LÄBI LIIKUDA

 

1.     Kõnele oma hirmudega. Küsi endalt: Mis mind tõkestab? Mille eest ma põgenen? Miks ma kardan seda unenägu lõpuni näha?

 

2.     Kõnele oma unenäovastasega. Küsi ähvardajalt, ükskõik mis see ka on: Kes sa oled? Mida sa teed minu unenäos? Mida sa püüad mulle öelda?

 

3.     Kujunda oma unenäomina roll uuesti. Küsi endalt, mis juhtuks siis, kui muudaksid unenäos, mis jäi lõpule viimata, oma suhtumist ja käitumist.

 

4.     Vaata unenägu edasi. Kujutle oma unenägu edasi kulgevat sealt, kus sa üles ärkasid. Kui sulle toimuv ei meeldi, püüa luua õnnelikum lõpptulemus, võib-olla abi kutsudes. Kuid ära rahuldu meeldiva lahendusega, kui see tundub esialgsest unenäost vähem reaalne. Võid avastada, et unenägu nõuab sinupoolseid tegusid nii välises maailmas kui unemaastiku sees.

 

5.     Kutsu endale liitlasi. Abi küsimises pole midagi häbiväärset! Võib-olla õnnestub sul kindlaks teha, et su vastased on tegelikult maskeeritud liitlased. Šamaanidelt on selles osas palju õppida, näiteks unenäotiigrite kohta, kes ilmuvad hämmastava sagedusega ka kaasaja Lääne inimeste unenägudesse, kes muidu pole tiigrit väljaspool loomaaeda ega tsirkust kunagi näinud.

 

*** 

 

LÜHIKOKKUVÕTE  ÜHEKSAST  UNENÄGUDEGA  TÖÖTAMISE  PÕHIVÕTTEST:

 

 1. USALDA   OMA   TUNDEID

Pööra unenäost ärgates alati tähelepanu ka oma enesetundele. Tunded ja kehalised aistingud võivad anda kõige olulisemaid vihjeid unenägude sõnumi suhtelise kiireloomulisuse ja tähtsuse kohta, samuti heita valgust sellele, kas unenäo tähendus oli positiivne või negatiivne.

 

2. ESIMESED  SEOSED 

Unenäopäevikut pidades tuleks sul unenäoga koos ka oma esmased seosed kirja panema. Ärkamise esimestel minutitel võivad su teadvusest pinnale ujuvad mõtted pärineda unenägudest, mida sul kinni püüda ei õnnestunud või olla pärit unenägemise veelgi sügavamatest kihtidest.

 

3. REAALSUSKONTROLL

Kuigi unenäod on sisemised kogemused, sisaldavad nad tihtipeale täpset informatsiooni välise reaalsuse kohta. Ometi ei piirdu unenäoaines unenägijale kättesaadavaga minevikust või olevikust. Unenägudes uurime ka pidevalt tulevikku, valmistudes eesseisvateks väljakutseteks. Paljud unenäod sisaldavad täpset ja abistavat informatsiooni tuleviku kohta ja näitavad meile paiku, kus unenägija pole ehk ärkvelelus kunagi viibinud, kuigi see informatsioon on sageli katkendlikult ja moonutatult edastatud. Unenägudega töötades pole ma kunagi raisanud rohkem aega – või näinud teisi seda tegemas – kui olen sellelaadilisi sõnumeid ignoreerinud, eelistades sümboolseid interpretatsioone.

 

ô Las unenägu räägib enda eest ise. Kohe pärast ärkamist ei pruugi ärkveloleku teadvus unenäost aru saada, sest see räägib sulle rohkemast, kui sa hetkel tavamõistusega haarata suudad.

 

ô Ära unusta, et unenäod hõlmavad nii tulevikku kui minevikku. Seepärast ei pruugi sa olla võimeline unenäo täielikku tähendust hoomama enne, kui ärkvelelu sündmused sellele järele jõuavad.

 

4. UNENÄKKU  NAASMINE 

Unenäod on tõelised kogemused ja tervikuna meeldejäänud uni räägib iseenese eest. Seega peitub unenäo tähendus unenäos endas. Me pääseme sellele ligi, kui õpime lõdvestunult oma unenäkku tagasi pöörduma. Õppides, kuidas unenäkku taas siseneda (ja tehnikaid selleks pakub ka käesolev raamat), arendad sa võimet mõista tulevikusündmusi puudutavaid sõnumeid, saad kontakti sisemiste õpetajatega ja viid poolelijäänut lõpule. Selle meetodi abil häälestud üha peenemalt oma loovuse allikale, kust ka unenäod pärit on. Praktiseerimise loomuliku kõrvalmõjuna märkad ehk sedagi, et oled üha enam võimeline otse ärkveloleku seisundist teadlikule unenäoretkele suunduma ja ka unemaastiku sügavustes viibides säilitama teadlikkust sellest, et näed parajasti und.
 

NB! Unenägu, mida sa mäletad, ei ole unenägu ise. Parimal juhul on mäletatavad unenäod kui „reisilt kaasatoodud piltpostkaardid”. Isegi fotodena on nad sageli kaugel täiuslikkusest: fookusest väljas, põhiosalistel näod puudu, ilmutustoas ülemäära valgust saanud ja untsu aetud. Kuid harjutades õpid neid hägusaid kujutisi kasutama kui aknaid, mille kaudu saad taas oma unenägudesse siseneda, elada seiklus uuesti läbi ning võtta tagasi tulles kaasa tähtsaid kingitusi. Unenäkku tagasi pöördumiseks on vaja kahte asja: võimet oma unenäost meelde jäänud stseenile täielikult keskenduda, ja võimet lõdvestuda ning lasta teadvusel sellesse stseeni tagasi voolata.

 

5. DIALOOG  UNENÄO  TEGELASTEGA 

Üks parimaid võtteid selgeks teha, mida su unenäo tegelased sulle öelda tahavad, on seda neilt küsida. Kuigi seda on kõige tulemusrikkam teostada unenäkku naastes, võib teha vaimustavaid avastusi ka lihtsalt sulepead käes hoides ja küsimust mõttes unenäo tegelasele suunates, ning seejärel kõik pähetulev paberilehele kirja panna. Küsimus võib olla nii lihtne kui „Mida sa mulle öelda tahad?”. Pead otsustama, kes või mis unenäo sees võiks sellele küsimusele kõige paremini vastata. Vesteldes ei pea sa piirduma inimtegelastega! Unenägudes on kõik elus. (Šamaanid teavad, et sama kehtib ka ärkvelelu kohta.)  

 

6. UNENÄOMINA  JÄLGEDES 

Kes sa oma unenägudes oled? Kas oled seal peategelane või lihtsalt pealtvaataja? Kas oled noorem või vanem kui muidu oled? Mees või naine? Kas käitud unenägudes samal kombel kui ärkvel olles? Kas põgened katsumuste eest või võtad väljakutsed vastu? 

 

7. SÜMBOLITE  UURIMINE 

Sümbolid juhivad meid tuttavatest maailmadest tundmatu juurde. Sümbol on oma algses tähenduses „kokkuviija”. Unenäosümbolid viivad kokku tavateadvuse ning teadvuse sügavamad tasandid. Kuigi unenäoallikas püüab meiega võimalikult selgelt lävida, tuleb tal sageli kõnelda sümbolite keeles, et tuua meid välja argimõtlemise piirangutest. Lisaks dramatiseerivad unenäosümbolid teemasid, andes meile energiat ja lahutades oivaliselt meelt – see on pilet maailma, kus sünnivad müüdid ja kangelaslaulud.

 

Et mõtestada lahti unenäosümboleid: 
 

1.     Kujutle, et pead oma unenäost pärit objekti või tegelast kirjeldama kas koopaelanikule või äsja Siiriuselt saabunud kosmosetulnukale. Kuidas kirjeldaksid printsess Dianat või rösterit kellelegi, kes pole kummastki midagi kuulnud?

2.     Kirjelda oma unenäo võtmeelemente ja –isikuid, nagu nad oleksid sinu osad.

3.    Jälgi korduvaid kujutisi. Vaatle, kuidas nad arenevad ja kuidas on nad seotud ärkveloleku elu olukordadega.

4.     Aja oma unenäokujutiste jälgi mütoloogias, looduses ja lähimas loomaaias. Näiteks: kui näed pidevalt und huntidest, õpi nende kombeid tundma. 

 

8. „MILLINE  OSA  MINUST?”

Unenäod teevad meist terviku. Nad näitavad meile meie olemuse paljusid erinevaid aspekte ja aitavad neid ühe katuse alla tuua. Just seetõttu on sageli kasulik küsida, „millist osa minust” võiksid unenäo erinevad tegelased ja elemendid esindada.

  

9. SOOVITUSED  UNENÄOGA TÖÖTAMISEKS 

Tähtsate unenägudega tuleb alati midagi ette võtta. Nende üleskirjutamine, nende uurimine ja jagamine on hakatuseks päris piisav. Järgnevalt mõned lisasoovitused, kuidas tuua oma unenägude energiat ja neis peituvaid juhiseid ärkveloleku teadvusesse:
 

1.     Kirjuta oma unenäole moto. Vaata kas sul õnnestub ühte lausesse kokku võtta, mida unenägu sulle ütleb. See lihtne tehnika on suurepärane moodus sõelumaks unenäo sõnumeid ning võib anda kiireid tegevusjuhiseid ärkvelolekuks.

 

2.     Leia oma unenäosõnumitele kinnitust. Eriti siis, kui unenäos tundub peituvat hoiatus välises reaalsuses ähvardava olukorra kohta, võid sa tahta seda informatsiooni kontrollida. Siis võib tarvis minna aktiivsemat reaalsuskontrolli kui lihtsalt niisama mõtiskleda. Paljudes ühiskondades võib minna unenäosõnumi kontrollimiseks vaja konsulteerimist šamaani või ennustajaga. Sul võib olla ka mingi isiklik moodus sõnumite saamiseks, näiteks ennustuskaardid või I Ching, mis saaks sulle lisainfot anda. Sa võid ka proovida „kõiksuselt küsimise” tehnikat, mida kirjeldatakse viiendas peatükis.

 

3.     Unenäo täideminek või selle vältimine. Kui unenägu tundub lubavat mingeid häid asju, soovid ehk leida praktilisi mooduseid, mis toetaksid unenäo täideminekut. Kui sulle ei meeldi tulevikusündmus, mida oled unes vilksamisi näinud, siis tahad hoopis järele mõelda, kuidas oleks võimalik selleni viivalt rajalt kõrvale astuda. Paljud unenäod kutsuvad üles tavaelus tegutsema.

 

4. Isiklikud  rituaalid. Unenäoraporti luuletuse kujul kirjapanek, nähtud kujutiste joonistamine või maalimine, endale kilbi või unenäotalismani meisterdamine on kõik suurepärased variandid selle väe austamiseks, mis sinuga unenägude kaudu kõneleb.

 

***  

OLLA  ÄRKVEL  JA  NÄHA  UND  EHK  TEADLIK  UNENÄGEMINE

Teadlik unenägemine tähendab olla unenäos teadlik, et näed und. See on pigem teadlikkuse kolmene, mitte duaalne seisund: sa oled teadlik, et su keha lamab voodis, sa oled teadlik oma unenäo sisust ning sa tead, et jälgid end samal ajal und nägemas. Teadliku unenägemise seisundis pendeldad tõenäoliselt nende pidepunktide vahel edasi-tagasi, sest unenäos toimuvad sündmused võivad vahel sedavõrd kaasa haarata, et unustad ajuti, et viibid unenäos, või siis tunned tarvidust kontrollida oma voodis lebava keha seisundit. Kui oled teadliku unenägemise kord selgeks õppinud, võid leida, et suudad liikuda sellistele unenägemise tasanditele, mida sa varem haaratagi ei suutnud. Sa võid tajuda seda kulgemist kui järjestikuste, vene matrjoška nukkudena üksteise sisse peidetud unenägude jada. Su naasmine tavareaalsusesse võib nüüd osutuda võltsärkamiste reaks. Ehk teist analoogiat kasutades: kui oled tõusnud Esimese tasandi unenäost (näiteks) Viienda tasandi unenäkku, siis võib ärkveloleku maailma tagasi pöördumine sarnaneda laskumisele mäe tipust läbi mitmete baaslaagrite, millest igaühte võid ajutiselt „koduks” nimetada.

Spontaanne selgus ja teadmine, et viibid unenäos, võib vallanduda erinevatel põhjustel. Võid leida end tegemas midagi sellist, mida füüsilises kehas olles on raske või võimatu teha, nagu näiteks lendamine või vee peal kõndimine, ning see võib raputada sind su unenäos sees ärkvele. Võid heita endale põgusa pilgu ja märgata, et oled noorem või kõhnem või teisest soost või teise nahavärviga kui su ärkveloleku mina.

Paljud unenägijad ehmatatakse selgusesse välise signaaliga unenäo sees: uksekell, helisev telefon, sireen või hääl. Hääl võib kuuluda unenäojuhile, kes kutsub sind unenägemisest aktiivselt teadlikuks saama.

On muidki viise, kuidas unenägemise seisundis endale teadvustada, et nähakse und. Tõuke võib anda petlik ärkamine. Kuidas see ka ei juhtuks, undnägev teadvus annab lõputuid võimalusi loovaks mänguks, oskuste arendamiseks ja ärkveloleku katsumustega toimetulemise harjutamiseks ning reaalsuse olemuse enda uurimiseks. Võid näiteks avastada, et suudad minna tagasi mingisse erilise väljaõppega seotud kohta, kus saad tegeleda oma huvidele vastavate uurimustega. 

Sellised unenäopaikade taaskülastused toimuvad sageli teadvuse hämartsoonis, une ja ärkveloleku piiri peal, ning reisimise viisid võivad osutuda küllalt sarnasteks šamaani rännakutega teise tegelikkusesse. Vaatamata kõikidele plinkivate prillide ja teiste kunstlike mõjutusvahendite üleskiitmisele, on kõige lihtsam moodus teadlikuks unenägijaks saada see, kui hakkad lihtsalt eksperimenteerima kõigi nende kujutelmadega, mis ilmuvad täiesti loomulikena magamise ja ärkveloleku vahetsoonis.

*** 

UNEREISID  KEHAST VÄLJA 

Kui saad teadlikuks faktist, et näed und, siis võid märgata ka seda, et sa ei viibi oma tavalises kehas. Kui see kogemus on sulle uus, siis on ilmselt esimeseks instinktiivseks sammuks tagasi kehasse hüpata, mis sind aga ka su unenäost välja tõmbab. Harjutades võid õppida jagu saama oma esmasest hirmust, et ei pääse enam kehasse tagasi, või et ei saa hakkama sind astraalmaailmades eesootavaga. Kui hirm on ületatud, oled küps tegema paar tähtsat avastust. 

Sa võid täheldada, et väljaspool füüsilist keha rännates kasutad sa teist keha (unenäokeha), mis sarnaneb füüsilisega. Kui kasutad seda füüsilise tasandi inimeste ja paikade külastamisel – näiteks põikad sisse Chicagos elava sõbra juurde – jääd sa teiste jaoks arvatavasti nähtamatuks, kui nad just samal ajal und ei näe või ebatavaliselt tundlikud pole. Sa tunned end reaalsuse teistes dimensioonides igati koduselt. Astraaltasandil on su unenäokeha sinu loomulik keha. Just seal kohtud sa tõenäoliselt paljude teiste inimestega, kes samuti oma unenäokehades ringi liiguvad. Nende seas on teisi unenägijaid, surnud inimesi, ja olevusi, kellel pole füüsilist keha kunagi olnudki. Kuna unenäokeha on ülimalt paindlik – kui oled kord ära tabanud, et ta võtab sinu mõtete ja soovide kuju –, siis võivad astraaltasandil rändajad esineda kõige fantastilisematel kujudel ja vormides. 

Üks unenägija sai teadliku unenäo kaudu aru, et oli sattunud dimensiooni, mis oli sealsete elanike jaoks reaalsus, kuid tema jaoks mitte. Võib-olla eksisteerisid need inimesed mõnes paralleelses maailmas, mis allub samuti füüsilistele seadustele. Võib-olla oli tegemist inimestega, kes on surnud ja elavad ajutiselt ülemineku kogukonnas, mida nad usuvad olevat „reaalse”. Võib-olla eksisteerivad nad selles füüsilises reaalsuses – sellisel juhul pidi mainitud unenägijal olema õnnestunud kas kanda oma teadvus mõne teise isiku kehasse või muuta oma unenäokeha nähtavaks, nii et ta tundus teda ümbritsevatele inimestele täiesti materiaalsena. 

On täiesti võimalik, et oled juba mitmeid kordi oma öiste unenägude jooksul kogenud spontaanset kehast väljasolemist. Kas näed und lendamisest või kukkumisest? Kas oled kunagi unes näinud, et su auto on mäetippu kinni jäänud, nagu TV džiibireklaamides? Kas su unenäod on kord must-valged, siis jälle värvilised? Kas oled ärganud nõksatuse peale, tundega, et miski oleks justkui su kehasse kukkunud? Kas sul on olnud unenägusid unenägude sees, mil sa ärkad ainult selleks, et avastada, et näed endiselt und? Sellised kogemused peidavad endas sageli jälgi väljapool keha rändamiste mälestustest.  

Selleks, et esile kutsuda tahtlikku kehast väljumist – vanades raamatutes nimetatakse seda astraalprojektsiooniks –, on tarvilik täita nelja tingimust. Esimene on lõdvestumine kaitstud kohas, kus sind keegi ei sega. Teine on õhkutõusmist soodustav tehnika või seisund. Sa võid rakendada teatud erilist hingamist või mõnd visualiseerimistehnikat, mille eesmärgiks on muuta energiavoogu su auras ning lõdvendada sidet füüsilise keha ja unenäokeha vahel. Kolmas tingimus on võime ületada hirmubarjääri. Viimane rännuks vajalik tingimus on aga eesmärgi selgus: võime osutada vastupanu rohketele kõrvalejuhtimistele ja võimalikele segajatele, mis su teele ilmuda võivad. 

Ega Ida müstikud unenäokeha ilma põhjuseta vahel „soovikehaks” nimeta. Kui see on juba kord füüsilisest kehast eraldunud, hakkab ta kõike soovima ning ta isu võib muutuda ahnuseks. Mul on kahtlus, et just niimoodi satuvadki inimesed pärast füüsilist surma keerulistesse olukordadesse.  

Emanuel Swedenborg, müstikust rootsi teadlane, jõudis oma kehaväliste rändude tulemusel uskumiseni, et me loome taevad ja põrgud iseeneste soovidest. Just seetõttu joogid, müstikud ja šamaanid tegelevad kõik teadliku unenägemise kunstiga – see on hinge ettevalmistamine tingimusteks, mida kohatakse pärast füüsilist surma. Just seetõttu on teadlik unenägemine sügavalt vaimne tegevus. 

Kuid kõikidest teadliku unenägemise retkede võimalustest on kõige võimsam kogemus kutsutud saada...

*** 

PÜSIVAD  PAIGAD  UNEMAASTIKUL 

Võib-olla oled juba märganud, et ikka ja jälle pöördud tagasi mingitesse unenäopaikadesse, millel puudub paariline tavareaalsuses või mis tunduvad kuuluvat reaalsustasandi juurde, kus valitsevad hoopis teised seadused. Vaatamata kuuldud juttudele unenägude muutlikkusest ja põgususest, paistavad mõned paigad üsna püsivad olevat. Neil on struktuur ja vorm ning nad pakuvad kogemusevõimalust paljudele meeltele. Saad nende radu uurida igal järgneval külaskäigul. Sa võid seal ka teiste unenägijatega kohtuda. 

Sel moel õpid tundma maailmu teisel pool füüsilist reaalsust. Saad hakata taastama neid teadmisi, mis võisid sul olla enne sündimist. Saad uurida pärast füüsilist surma ilmnevaid võimalikke teadvusseisundeid ning naasta teatud kohtadesse spetsiaalse õpetuse või tervenduse saamiseks. 

Sa võid tahta teada, kui paljud neist unenäopaikadest on „kujuteldavad” ehk siis sinu enda või teiste unenägijate kujutlusvõime vili. Sa märkad, et mõni neist on otsekui kunstlikult valmistatud, jättes mulje filmistseeni jaoks loodud dekoratsioonidest. Seega on osad neist unenäopaikadest kindlasti teiste inimeste poolt loodud. Kuid nad pole pelgalt kujutlusvõime sünnitised selle rohkelt valesti kasutatud mõiste kitsas tähenduses. Pärsia filosoofide keeles on nad imaginaalsed ehk kujundilised, mis tähendab midagi hoopis muud.

Oma visionäärsetes töödes kirjeldasid Avicenna ja Sohrawadi ebatavalist reaalsust, mida nad nimetasid alam al-mithal’iks – kujundi valdkonnaks. See eksisteerib astraaltasandil, teisel pool füüsilist reaalsust. Kuid sellel on vorm ja ulatus, ja nii nagu füüsilises reaalsuses, on ka seal võimalik ehitada struktuure inimtahte ja nägemuse abil: aedu ja kõrbi, linnu ja koopaid, isegi taevaid ja põrguid. Sa saad neid paiku külastada ja sinna naasta nii tihti kui soovid, kui kord teed tunned ning kui oled valmis kohtuma väravavalvuritega, kes võivad kahtluse alla seda su õigust seal viibida. 

See, kuhu teadliku unenägemise uurimine sind viib, sõltub su eesmärgist, julgusest ja unenägemise paljude tasandite tundmisest.  

Kuid kus iganes tõeline vaimsus au sees on, seal tunnustatakse teadlikku unenägemist kui üht kõige tähtsamat allikat juhiste saamiseks, samuti hinge surmas püsimajäämiseks ja surmajärgse elu tingimuste tundmaõppimiseks.  

 

Kokkuvõtlikult Robert Mossi raamatu "Teadlik unenägemine" põhjal